Imieniny

27 Listopada 2015
Piątek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Dominik,
Leonard,
Maksymilian, Oda,
Stojgniew, Walery,
Wirgiliusz
Do końca roku zostało 35 dni.

Okruch Biblii

Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy.

Piotr zauważył, że może się przydać Jezusowi, by rozstawić namioty. Czy ja mogę się przydać Jezusowi? Czy swoim życiem - słowem i przykładem mogę pomóc Jezusowi w dziele zbawienia świata? Dobrze nam być blisko Jezusa, ale tej bliskości musi wypływać moja przemiana, by inni czuli się przez to dobrze i przy mnie.

 
KOŚCIÓŁ pw. CHRYSTUSA KRÓLA W GLIWICACH: Historia, architektura, wezwanie. Część I Historia budowy Drukuj Email
20.04.2008.
Kościół to wspólnota ludzi. Żywy organizm. Jednak, aby mógł dobrze funkcjonować, potrzebuje miejsca spotkań, miejsca do liturgii i modlitwy.

 


20 października 1921 roku nastąpił podział Górnego Śląska na część niemiecką i polską. Wydarzenie to zasadniczo przyczyniło się do masowego wzrostu liczby ludności w naszej gliwickiej dzielnicy Zatorze, która znalazła się w części niemieckiej. Zaczęli tu napływać osadnicy niemieccy, zamieszkujący wcześniej ziemie, przyznane w chwili podziału Polsce. Wzrost ludności był tak znaczący, że zaczęto myśleć nie tylko o budowie nowych mieszkań, lecz także o powstaniu nowego kościoła dla rozrastającej się dzielnicy. Do tej pory ludność korzystała z kościoła św. Rodziny lub św. Bartłomieja.

Całej sytuacji sprzyjała przeprowadzona w roku 1923 reforma walutowa i wzrastająca stabilizacja gospodarcza Niemiec.

Idea budowy nowego kościoła nabrała realnych kształtów, gdy parafię św. Rodziny objął w roku 1929 nowy proboszcz, ks. Brunon Pattas.

Na miejsce lokalizacji planowanego obiektu wybrano nieregularny plac o powierzchni 8020 m², znajdujący się pomiędzy Hardenbergstrasse (obecnie ul. Wróblewskiego), Leipzigerstrasse (ul. Poniatowskiego) i Stadtwaldstrasse (ul. Okrzei), zwany Leipziger Platz (Placem Lipskim).

Trudno sobie to dzisiaj wyobrazić, ale miejsce to w owym czasie zabudowane było drewnianymi barakami, zamieszkiwanymi przez uchodźców niemieckich. Ks. Pattas zobowiązał się do likwidacji baraków za pieniądze parafii św. Rodziny, w zamian za przyznanie terenu Kościołowi. Zgodę od władz miejskich uzyskał 13 lutego 1930 roku.

Pierwsze projekty kościoła na Zatorzu powstały już w roku 1929. Ich autorem był Dominicus Böhm, projektant m.in. imponującego kościoła p.w. Św. Józefa w Zabrzu.

Böhm zaproponował dla Gliwic dwa projekty, a właściwie trzy, jeśli liczyć dwa warianty pierwszej koncepcji. Wszystkie cechowała wielka zwartość i lapidarność formy. Obie koncepcje, niezwykle nowatorskie, nie spotkały się jednak z przychylnością ówczesnych władz kościelnych archidiecezji wrocławskiej, do której należały Gliwice.

Problemu budowy nowej świątyni nie zarzucono jednak całkowicie. W latach 1930-34 proboszcz Pattas zorganizował liczne zbiórki funduszy na nowy kościół. Rozprowadzano nawet specjalnie na ten cel przygotowane cegiełki. Ostatecznie 3 marca 1934 roku Rada Parafialna podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy. Opracowanie projektu powierzono dwóm architektom: Paulowi Kellerowi i Karlowi Mayrowi. Ostatecznie Karl Mayr przyjął zlecenie i zobowiązał się, że wykona projekt do dnia 9 marca, a dokumentację ukończy do 23 kwietnia 1934 roku. Tak też się stało.

Karl Mayr urodził się 23 marca 1902 w Salzburgu. Studiował u prof. Clemensa Holzmeistra na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, równocześnie pracując w biurze projektowym Georga Rupprechta. Studia architektoniczne kontynuował w Berlinie-Charlottenburgu. W roku 1933 przeniósł się do Gliwic, gdzie zamieszkiwał przy obecnej ul. Żółkiewskiego do 1938 roku.

Dokumentacja przygotowana przez Mayra została zatwierdzona przez Kurię Wrocławską 30 maja 1934 roku, pozwolenie na budowę otrzymano w sierpniu. Kosztorys budowy kościoła bez wyposażenia i z wieżą wysokości nawy opiewał na kwotę 200 000 RM. Sumę tę podzielono na pożyczkę z Kasy Ubezpieczeniowej w Raciborzu, składki parafialne, pożyczki parafian oraz inne źródła.

2 sierpnia 1934 roku proboszcz Pattas dokonał uroczystego poświęcenia placu budowy, przy okazji zapewniając, że do budowy wynajmie tylko firmy katolickie. Zatrudniono następujące przedsiębiorstwa: Koban – prace ziemne, betonowe i murarskie, Müller – prace pokojowe, Pajunk – ogrzewanie, Ryba, Böhm, Händler – prace ślusarskie, Podeschwa, Albert – prace blacharskie, Polewka – instalacje świetlne, Pander – prace stolarskie, Klimpke – prace szklarskie, Hellmann – urządzenia sanitarne.

Kamień węgielny poświęcono 2 września 1934 roku. Z tej okazji odprawiono przedpołudniową Mszę św. w parafii św. Rodziny, a po popołudniowych uroczystych nieszporach ruszyła procesja na miejsce budowy. Ks. Pattas odczytał tekst Urkunde zur Grundsteinlegung (Akt położenia kamienia węgielnego), który został wmurowany w ścianę za ołtarzem głównym.

Kronika Parafii Chrystusa Króla głosi, że w tym czasie prace budowlane były dość zaawansowane. Mury prezbiterium i zakrystii sięgały 6-7 metrów ponad ziemię, pod nawą główną założono fundamenty.

Rolę, jak byśmy to dziś określili, inspektora nadzoru pełnił, chociaż z pewnymi perturbacjami natury finansowej, Karl Mayr. Prace budowlane przeprowadzono w zawrotnym tempie i już 23 kwietnia 1935 roku nastąpił odbiór stanu surowego budynku.

Tymczasem trudności mieszkaniowe pracujących na terenie parafii księży skłoniły Radę Parafialną do podjęcia decyzji o jak najszybszym wybudowaniu plebanii, kosztem przewidzianej w projekcie Mayra z dnia 2 września 1934 roku sześćdziesięciometrowej wieży. Projekt plebanii wraz z gankiem, łączącym ją z kościołem, wykonali w roku 1938 Otto Linder i Theodor Ehl. Budynek poświęcono w sierpniu 1939 roku.

Uroczystego poświęcenia świątyni z udziałem licznie zebranego duchowieństwa i tłumu wiernych dokonał dnia 3 listopada 1935 roku kardynał wrocławski Adolf Bertram, a Ks. Brunon Pattas dekretem Kurii Wrocławskiej z dnia 13 grudnia 1939 roku został nominowany na proboszcza nowej parafii, która otrzymała wezwanie Chrystusa Króla.

B. K. 

Zmieniony ( 20.04.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
joomla templates by dezinedepot
© 2015 Rzymsko-katolicka Parafia pw. Chrystusa Króla
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.